W Krzemieniewie powstaje kolejna część encyklopedii
W naszym urzędzie gminy gościliśmy prawdziwych encyklopedystów. 10 grudnia odwiedzili nas uczniowie tworzący „Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan”, którzy zaczęli pracować nad kolejnymi biogramami zasłużonych mieszkańców naszej gminy. Jednym z nich będzie Władysław Lester, pierwszy wójt Krzemieniewa.
W ubiegłym roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Belęcinie przypomnieli postać porucznika Józefa Ponikowskiego, adiutanta gen. Władysława Sikorskiego, który zginął wraz z naczelnym wodzem w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem oraz opisali życie Andrzeja Majchrzaka, rzeźbiarza ze Świerczyny. Nad tymi biogramami pracowali uczniowie pod opieką nauczycielki Grażyny Kubiak. Dwie kolejne grupy, którymi opiekował się Mikołaj Patelka, przygotowały biogram Andrzeja Piotrowiaka, lokalnego animatora oraz propagatora sportu, a także Tomasza Biernaczyka, członka antykomunistycznych oddziałów zbrojnych "Dzielny" oraz "Kościuszko", skazanego na śmierć w 1946 roku.
W tym roku młodzi encyklopedyści opiszą między innymi życie Władysława Lestera, pierwszego wójta Krzemieniewa, który swoją funkcję pełnił od 1928 do 1939 roku. O Lesterze, funkcjonowaniu urzędu oraz specyfice pracy samorządowej opowiedział uczniom obecny wójt naszej gminy Andrzej Pietrula podczas wizyty dzieci 10 grudnia.
– Po nowym roku planujemy kolejne wycieczki i spotkania z osobami, które będą mogły opowiedzieć nam więcej o Władysławie Lesterze. Chcielibyśmy odwiedzić także Izbę Regionalną Pawłowicach – mówi Grażyna Kubiak, opiekunka projektu z Belęcina
W projekcie „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” bierze udział 226 szkół podstawowych w całej Wielkopolsce. W każdej z nich nad stworzeniem życiorysu wybitnych Wielkopolan pracują cztery zespoły uczniowskie pod opieką dwóch nauczycieli. Zadaniem uczniów jest wybranie bohaterów oraz opisanie ich życia w formie wpisu do encyklopedii z uwzględnieniem zdjęć, materiałów archiwalnych oraz dodatkowych materiałów, takich jak wywiady czy filmy zrealizowane przez młodych encyklopedystów. Wybór zasłużonych mieszkańców należy do dzieci. Może to być ich sąsiad, lokalny działacz społeczny, patron szkoły – ważne, aby postać związana była z gminą, w której uczą się albo mieszkają dzieci.
Wszystkie osoby, które mogłyby pomóc uczniów w przygotowaniu biogramu Władysława Lestera prosimy o kontakt z opiekunką projektu Grażyną Kubiak. Dzwonić można do Szkoły w Belęcinie pod numer: 65 536 61 61.
„Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan” można obejrzeć pod adresem www.encyklopediawielkopolan.pl.
Projekt CDEW jest kontynuacją programu „eSzkoła”, w którym wcześniej uczestniczyli gimnazjaliści i licealiści z naszego powiatu. O wszystkich aktualnościach i postępach prac uczniów można przeczytać na stronie: www.cdew.pl lub na fanpage’u: www.facebook.com/projekt.cdew.

***

Projekt „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej, a także Konsorcjum w składzie Fundacja eSzkoła i EuroConsult. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.