Gminne obchody 92 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Zespole Szkół w Pawłowicach.
27 stycznia 2011r. w szkolnej hali sportowej zebrali się zaproszeni goście i wszyscy uczniowie. W uroczystej akademii uczestniczyli: sekretarz powiatu leszczyńskiego Pan Krystian Maćkowiak, Wójt Gminy Krzemieniewo Pan A. Pietrula, Radni Gminy Krzemieniewo na czele z Jej przewodniczącym Panem Stanisławem Osięgłowskim, Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych więźniów politycznych Koła w Krzemieniewie Pan Stefan Naskręt, dyrektorzy szkół, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Krzemieniewie Pani A. Weber, przedstawiciele RR z jej przewodniczącą Panią Moniką Szady – oraz sołtysi wsi naszej gminy.

Powstanie Wielkopolskie jest jedynym zwycięskim czynem powstańczym w dziejach Polski. Mieszkańcy Pawłowic i całego terenu obecnej gminy Krzemieniewo bezcennie przysłużyli się do tego zwycięstwa, ponosząc nieraz najwyższą ofiarę. W Pawłowicach i okolicznych wioskach rozegrały się walki ważne dla powodzenia powstania. W pawłowickim pałacu przez pewien czas kwaterował sztab Grupy „Leszno” i tu powstawały plany operacji bitewnych w pobliskich miejscowościach.
O wydarzeniach z lat 1918-1919 mogli dowiedzieć się uczniowie oglądający przygotowaną akademię. Aby oddać realia tamtych czasów, występujący odgrywali odpowiednie role. Na scenie pojawili się więc powstańcy, wspominający przebieg ważnych bitew, pradziadek, który pomagał prawnuczce zrozumieć doniosłość tych wydarzeń, przemawiał też Paderewski. Uroczystego charakteru akademii dodawały recytowane wiersze, śpiewane pieśni legionowe i Rota, a całość uwieńczyła, wykonana przez naszego ucznia, piosenka Marka Grechuty pt. „Wolność”, której piękne słowa:
„Wolność to diament do oszlifowania,
a zabłyśnie blaskiem nie do opisania”
powinny być życiowym mottem młodych ludzi.
W przedstawieniu nie zabrakło też pięknych akcentów patriotycznych. Recytowano teksty wyrażające miłość do ojczyzny, odgrywano sceny kultywujące tradycje i uczące szacunku do symboli polskości, także do tańców narodowych, co podkreślił mazur odtańczony przez młodzież.
Aktorzy i tancerze z wielkim zaangażowaniem kreowali swe role. Młodzież poznająca dzięki przedstawieniu chwalebne karty z dziejów własnego narodu miała okazję do nauki, jak właściwie pojmować słowa: Polska, Polacy, Ojczyzna.