W dniach 13-15 marca 2014 r. we Wrocławiu przeprowadzony został ostatni (finałowy) etap ogólnopolskiego konkursu „Ojczyzna Polszczyzna”. Konkursu, którego ideą jest –a o czym informują sami organizatorzy- wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają. W ten sposób niezależna komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Jana Miodka wyłania spośród (przybyłych na konkurs z całej Polski) finalistów najlepszych –literacko i językowo- uzdolnionych uczniów.
Konkurs jest wielopoziomowy, składa się bowiem z trzech etapów, które z kolei dzielą się jeszcze na części: pisemną i ustną. Uczniowie, którzy w szkolnym etapie konkursu uzyskują wymaganą liczbę punktów, uczestniczą potem w kolejnych konkursowych zmaganiach (w naszym przypadku) – już w Poznaniu, gdzie po (pisemnych i ustnych) eliminacjach wyłoniona zostaje jedna osoba, której zadaniem będzie reprezentowanie województwa w ogólnopolskim finale. W ten właśnie sposób –w styczniu tego roku- poznańska komisja konkursowa, przyznając Jagodzie Hofman I miejsce, zakwalifikowała ją do ogólnopolskich eliminacji. Oprócz Jagody województwo wielkopolskie reprezentowały jeszcze dwie inne uczennice (zakwalifikowane z rejonu pilskiego i kaliskiego).
Tak wyłonieni uczniowie (już z całej Polski oraz z Kresów Rzeczpospolitej – Ukrainy, Litwy i Białorusi) zostali zaproszeni do Ogólnopolskiego Finału, który ma miejsce we Wrocławiu, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, a którego głównym jurorem jest –wspomniany wcześniej- profesor Jan Miodek. Warto przy tym wspomnieć, że owa finałowa rozgrywka zawsze trwa trzy dni, w czasie których uczniowie nie tylko uczestniczą w zmaganiach konkursowych, ale też biorą udział w specjalnie dla nich zorganizowanych wykładach i zajęciach warsztatowych, których celem (zgodnie zresztą z ideą konkursu) jest zwrócenie uwagi na umiejętne i świadome posługiwanie się językiem polskim. Oprócz tego uczniowie biorą udział w wycieczce edukacyjnej promującej Wrocław i jego zabytki. W ten sposób, w tym roku, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie zobaczyli m. in. Panoramę Racławicką, zwiedzili Ostrów Tumski, wrocławską Starówkę i uczestniczyli w debacie językowej, w której to debacie udział wzięli profesorowie: Jerzy Bralczyk, Jan Miodek oraz profesor Katarzyna Kłosińska.
Ostatecznie jednak, 15 marca br. komisja konkursowa w składzie:
prof. dr hab. Jan Miodek – przewodniczący
dr Gabriela Dragun
mgr Justyna Madejska
dr Tadeusz Patrzałek
dr Marek Pustowaruk
Wyłoniła (zgodnie z „Regulaminem) tylko trzech laureatów konkursu- w tym uczennicę Gimnazjum w Drobninie Jagodę Hofman.
Tym samym Jagoda nie tylko wpisała się w historię ogólnopolskiego konkursu i to w jego X –jubileuszową edycję, ale rozsławiła w Polsce (i za granicą) województwo wielkopolskie oraz naszą krzemieniewską gminę i drobińską szkołę.
Na zakończenie dodajmy jeszcze, że wysiłek merytoryczny i organizacyjny Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny wspierają liczne instytucje, jak chociażby: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, natomiast patronami medialnymi konkursu są: „Polonistyka”, „Polski w Praktyce”, „Gazeta Szkolna”, Edupress, program Drugi Polskiego Radia, Radio Rodzina czy TVP3 Wrocław.